
Hvilket demokrati vil du have ?
Læserbrev bragt i Vejle Amts Folkeblad/Fredericia Dagblad d. 2. maj 2009:
Flemming Leer Jakobsen, Vejle
Medlem af JuniBevægelsens landsledelse
Ved eu valget d. 7. juni 2009 skal vi i år vælge 13 danske medlemmer af eu-parlamentet mod 14 ved sidste valg i 2004. Grundlæggende er det et spørgsmål om hvilken form for demokrati du som vælger ønsker dig.
Vil du have et demokrati fjernt fra borgerne nede i EU eller vil du have, at Folketinget igen får den fulde lovgivningsret tilbage igen ?
I dag er der 90.000 siders EU-lovgivning, som alle går forud for Grundloven. Det mener vi i JuniBevægelsen er forkert. Det skal være Folketinget, som ene og alene bestemmer udformning af love i Danmark og Grundloven skal igen være den øverste lov i Danmark igen.
I dag er 80 procent af alle vedtagne love i Folketinget rene ekspeditionssager i form af EU-lovgivning. Love, som alle indskrænker Folketingets lovgivningsområde. Det er derfor vi ved Folketingsvalg ser, at det kommer til at handle om kommunale opgaver som mad til ældre, børnepasning (herunder lukkedage) og skolernes toiletforhold.
De 179 ambitiøse medlemmer af Folketinget skal jo beskæftige sig med noget og derfor går de på strandhugst hos kommunerne. De skulle jo nødigt tage en snak om EU, som alle fra SF til regeringen er enige om. Det blev jo heller ikke til en folkeafstemning om den forkastede Lissabon-traktat.
JuniBevægelsen vil arbejde for et slankere EU, hvor medlemslandene kan indføre strammere krav. Altså skal al EU-lovgivning være minimumsregler, hvor Folketinget igen kan indføre skrappere krav for miljøet og sikre retten til lige adgang til et gratis sundhedsvæsen.
Flemming Leer Jakobsen, Vejle
Medlem af JuniBevægelsens landsledelse
EUvalget.dk

Vedr: Hvilket demokrati vil du have ?
Lisbon treaty seems to be totally strange and deleting democracy or human rights?
http://conservativehome.blogs.com/centreright/2008/01/lisbon-treaty-c.html
I’ve read an article which states that police gets rights to shoot people in some situations.
These kind of things are totalitarian politics.
It also probably stops right to go on strike.
http://www.no2lisbon.ie/en/press-centre/entry/160
And all this in whole Europe …
It is sad to notice that all other countries have accepted this treaty, but many governments have not even given people chance to vote about it.
Irish government has given you this right,…anyway it is really strange that Ireland maybe votes again about this, and only after few months?(or 2009?)
EU elite needs this YES, and they have ordered new voting?
If this is true it shows how horrible secret elite rules EU, and what can we expect from the future?
Lisbon treaty is basically giving ‘Gestapo’-laws to EU-government, if needed?
And they seem to need those laws fast?
Vote NO, and save the world?
F.ex. in many european countries media and politicians has almost 100% ignored discussions about this subject, and people are not even aware about whole thing?
It is also good to remember that USA has now similar ‘martial laws’ there, after 11th september 2001… ?
EU security officials decide about all security matters of whole EU?
Also there is some things which makes it very difficult for normal people to complain and get things corrected if there is wrongful handlings?
I hope I am wrong, but this whole thing , and how it has been handled seems really wrong? And it is not a democratic way to handle politics.?
http://www.europeanfoundation.org/docs/Treaty%20of%20Lisbon.htm
ps.
I this writing may include errors.
-Tore Toivicco
—
Now also EU web-cencorship?
http://www.masternewmedia.org/europe-under-internet-censorship-threat-new-eu-telecom-package/
Give us back our democracy!
--
Besked om Lissabon-traktaten:
Lissabon-traktaten synes at være helt mærkeligt og sletning af demokrati eller menneskerettigheder?
http://conservativehome.blogs.com/centreright/2008/01/lisbon-treaty-c.html
Jeg har læst en artikel, hvori det hedder, at politiet får ret til at skyde folk i nogle situationer.
Disse slags ting er totalitære politik.
Det sandsynligvis også stopper ret til at gå i strejke.
http://www.no2lisbon.ie/en/press-centre/entry/160
Og alt dette i hele Europa ...
Det er trist at bemærke, at alle andre lande har godkendt denne traktat, men mange regeringer har ikke engang givet folk chancen for at stemme om det.
Irske regering har givet dig denne ret, ... anyway det er virkelig mærkeligt, at Irland måske stemmer igen om dette, og først efter nogle måneder? (Eller 2009?)
EU-eliten behov denne JA, og de har bestilt nye afstemningssystem?
Hvis dette er sandt, det viser, hvor forfærdelig hemmelighed elite regler EU, og hvad kan vi forvente af fremtiden?
Lissabon-traktat er grundlæggende give 'Gestapo'-lovgivning til EU-regering, hvis det er nødvendigt?
Og de synes at have behov for disse love hurtigt?
Stemme nej, og redde verden?
Eksempel i mange europæiske lande, medier og politikere har næsten 100% ignoreres diskussioner om dette emne, og folk ikke engang er klar over alt?
Det er også godt at huske på, at USA nu har lignende 'martial love' der, efter den 11 september 2001 ...?
EU sikringsmedarbejdere beslutte om alle sikkerhedsspørgsmål i hele EU?
Der er også nogle ting, som gør det meget vanskeligt for almindelige mennesker til at klage og få tingene korrigeret, hvis der er ulovlig handlings?
Jeg håber, jeg tager fejl, men det hele, og hvordan den er blevet håndteret synes virkelig galt? Og det er ikke en demokratisk måde at håndtere politik.?
http://www.europeanfoundation.org/docs/Treaty% 20of% 20Lisbon.htm
ps.
I denne skriftligt kan indeholde fejl.
-Tore Toivicco
--
Nu også EU web-cencorship?
http://www.masternewmedia.org/europe-under-internet-censorship-threat-new-eu-telecom-package/
Giv os vores demokrati!
Det er et parlaments-valg - ikke en traktat-afstemning
Jeg ville ønske, at Junebevægelsen, og de andre Nej-bevægelser kunne komme videre end "vi er imod EU", og i stedet begynde at forholde sig til hvad de vil, med det samarbejde Danmark nu engang har valgt at være en del af. EU er ikke noget der foregår "nede i EU" - det er her, og parlamentet har stor indflydelse på hvad der skal stå i de omtalte 90.000 siders lovgivning. Lad os i forbindelse med parlamentsvalget diskutere hvad der skal stå i de 90.000 sider, og i forbindelse med traktatforhandlinger diskutere forholdet mellem Danmark og EU.
Realiteterne skal på bordet
Nu opdagede jeg lige, at jeg ikke var kommer helt rundt i kanterne og ikke krævede navn på kommentarer. Så din kommentar kommer på alligevel. :/
Valget handler netop om magtfordelingen mellem Folketinget og EU-institutioner. Når over 80% af lovene, som Folketinget skal agere gummistempel for kommer fra EU er det vigtigt at få det frem.
Et aktuelt eksempel på et område, hvor EU uden traktatgrundlag er gået ind på medlemslandenes bestemmelsesområde er sygehusvæsen. EF-domstolen kom frem til, at også dette område skulle høre under EUs kompetence - uden traktatgrundlag ! Efterfølgende er der kommet et patientdirektiv, som nærmere fastslår den ikke-traktatfæstede EU-ret til at blande sig i medlemslandenes sundheds- og sygehuspolitik. Men det skal EU slet ikke blande sig ! Læs mere om EUs rovdrift på sygehussektoren her
Folketinget og Grundloven skal igen være drivkrafter i Danmark. Grundloven skal ikke være 3. rangs lov i Danmark, men den øverste ! Folketinget skal igen frit kunne ændre og lovgive på alle områder uden først at spørge om lov hos EU-kommissionen.
Nu snød Folketinget godt nok Lissabon-traktaten igennem uden en folkeafstemning i Danmark og den var heller ikke på dagsordenen ved sidste folketingsvalg. Så hvis vi ikke skal debattere traktater ved EU valg, hvornår skal vi så ?
Spred Glæde...trods alt :/
FlemmingLeer
Indsend kommentar